Co to jest pożyczka hipoteczna?

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych rodzajów pożyczek. Można dostosować je do własnych potrzeb, choć każda z nich różny się nieco od drugiej. Wśród nich istnieje pożyczka hipoteczna, o której warto wiedzieć więcej.

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie czym właściwie taka pożyczka jest. Kredyt hipoteczny jest znany większości ludzi, lecz kredyt i pożyczka to wbrew pozorom dwa różne terminy. Pożyczka hipoteczna polega na tym, że jej podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Pożyczkobiorca ma w takiej sytuacji prawo własności. Sama pożyczka jest pożyczką długoterminową, udzielaną zazwyczaj na 15-20 lat. Główną różnicą w porównaniu z kredytem hipotecznym jest fakt, że pożyczka mimo swojej nazwy może być przeznaczona na dowolny cel.

Kto daje pożyczki hipoteczne?

Pożyczki hipoteczne nie leżą w domenie parabanków, można wziąć ją w większości znanych banków. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać oferty w internetowej porównywarce oraz porównać koszty w kalkulatorze online. Jest to bardzo przydatne i pozwala na obliczanie w złotówkach oraz w obcych walutach, które także są chętnie wykorzystywane. Poszczególne banki nakładają czasami dodatkowe warunki dla klientów chcących uzyskać pożyczkę hipoteczną. Jednocześnie biorą pod uwagę, że zabezpieczenie w nieruchomości jest bardzo dobre, dlatego w przypadku pożyczki hipotecznej nie interesują się sposobem użytkowania pieniędzy. Inaczej, niż przy kredycie hipotecznym.

Zasady otrzymania pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna nie jest pożyczką na dowód. Procedury związane z jej uzyskaniem są bardziej skomplikowane, co jest naturalne, biorąc powagę kwoty i fakt nieruchomości, która ją zabezpiecza. Choć banki starają się uprościć procedurę, niestety póki co ma ona jeszcze swoje zawiłości. Głównym problemem jest często wycena nieruchomości, generująca koszty, ubezpieczenie pomostowe w okresie wypłaty pieniędzy do chwili wpisania hipoteki przez sąd. Banki czasami życzą sobie także ubezpieczenia na życie. Wszystko to generuje dodatkowe koszty, które nadal mogą być spore, mimo zmniejszenia kosztów ponoszonych na rzecz ksiąg wieczystych.

Napisz komentarz

Your email address will not be published.


*